Artykuły
Zasady porządkowe w naszej parafii
Zasady porządkowe w naszej parafii.
1. Parkowanie przy kościele.
- Wokół kościoła jest teren starego cmentarza. Najstarsi zaświadczają, że niektóre groby nie zostały przeniesione, lecz zostały głębiej pod kostką. Z tego powodu jest to przestrzeń tylko dla pieszych przychodzących do kościoła. Samochody mogą tu wjeżdżać tylko w szczególnych sytuacjach. Prosimy także o tych zasadach informować naszych gości – zwłaszcza przed ślubami.
- Za znak „zakaz ruchu wszelkich pojazdów” mogą wjeżdżać tylko ci kierowcy, których ten znak nie dotyczy - jako osoby z niesprawnością poruszania, ponieważ jest tu mały parking wyłącznie dla nich. Poza tym nigdzie na kostce przed kościołem ani wokół kościoła nie można parkować samochodów.
- Szerszy plac przed kościołem jest tylko po to, żeby można tutaj przywieźć osoby z trudnością poruszania się, aby mogły wysiąść jak najbliżej wejścia do kościoła, ale samochód musi odjechać i zaparkować na parkingu. Oczywiście i nowożeńcy tu wysiadają i tu przywozi się zmarłych na pogrzeb, Jest wiele sytuacji że trzeba tu podjechać, aby ktoś wysiadł lub coś zostało przywiezione do kościoła, ale potem samochody parkują na parkingach. Rozumiemy, że kierowców z ograniczoną sprawnością poruszania się przybywa, lecz miejsca przy kościele nie przybywa i musimy być dla siebie nawzajem wyrozumiali. Zawsze po mnie może przyjechać ktoś kto tego miejsca bardziej potrzebuje niż ja.
- Wszędzie na terenie parafialnym – tzn. od drogi głównej pierwszeństwo mają piesi. Po Mszy Św. kierowcy, którzy znajdują się przy kościele muszą przepuścić pieszych i poczekać, aż zejdą do drogi głównej. Szczególnie trzeba o tym pamiętać gdy droga jest zaśnieżona, absolutnie nie można zjeżdżać gdy schodzą piesi.
2. Kancelaria parafialna
- Kancelaria parafialna znajduje się na plebanii i jest czynna ½ h po każdej Mszy Św. oprócz niedziel i uroczystości. W sytuacjach nagłych zawsze można kontaktować się z księżmi.
- Przyjeżdżając do kancelarii parafialnej na plebanii, czy na spotkania duszpasterskie, można podjechać do samej plebanii zachowując miejsce na przejazd innych samochodów.
- Na plebani mieszka trzech księży, jeśli przychodzimy załatwić sprawę kancelaryjną, lub szukamy księdza, który jest do dyspozycji dzwonimy domofonem z napisem „Kancelaria”. Ten domofon słychać w całej plebanii. Jeśli przychodzimy do konkretnego księdza dzwonimy domofonem zaadresowanym do danego księdza i taki domofon słychać tylko w jego mieszkaniu. Jeśli nikt nie odbiera domofonu prosimy zadzwonić telefonem na nr: 18/441 99 19, ten telefon odbiera ks. dyżurny na swoim telefonie komórkowym. Jeśli jest w zakrystii, w ogrodzie, przy pracach remontowych itp. przeważnie może telefon odebrać choć nie jest na plebanii. Nie odbieramy telefonu podczas katechezy, liturgii, spotkań duszpasterskich itp.
- Dla wewnętrznego porządku obowiązki parafialne pomiędzy księży są podzielone według dyżurów. Co tydzień dyżur kancelaryjny ma inny ksiądz.
3. Zamawianie Mszy Św.
Msze Św. powinny być zapisywane w kancelarii, ale dla wygody wiernych robimy to w zakrystii po Mszy Św. Msze Św. zapisujemy na bieżący rok kalendarzowy. Na następny rok kalendarzowy zapisujemy od końca czerwca – gdy zostaną wydrukowane odpowiednie kalendarze na rok następny. W kancelarii także można zapisywać.
Na pogrzebach Msz Św. zapisujemy przed Mszą Św. Msze Św. zamawiane na pogrzebie są odprawiane w różnych kościołach. Ok. 10 Mszy Św. od najbliższej rodziny odprawiamy w kościele parafialnym, pozostałe Msze Św. przekazujemy kapłanom w innych parafiach. Naszym rodakom i misjonarzom. Gdy terminy Mszy Św. zostaną ustalone rodzina otrzymuje informację że można w zakrystii odebrać listę Mszy Św. i na stronie internetowej jest ta sama lista, zakładka: Msze z pogrzebu.
Zawsze staramy się, aby z Mszy pogrzebowych ułożyć „Msze Gregoriańskie”
Prosimy takie zasady przypominać sobie nawzajem i uczyć młodszych oraz naszych gości, aby także w tej dziedzinie wypełnić przykazanie miłości bliźniego.