1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielkim Tygodniu

2. Msze Św. z ok. pogrzebu

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych lub umieszczone są na podstawie prawa.

Uwagi do liturgii parafialnej

Kwi 13 2013

UWAGI DO LITURGII PARAFIALNEJ

W naszym życiu parafialnym mamy wiele przyzwyczajeń. Większość pomaga nam w życiu, ale  niektóre warto poprawiać, dlatego chciałbym dziś zwrócić uwagę na właściwe postawy w liturgii.

1.      W liturgii przyjmuje się zasadniczo trzy postawy: stojącą, siedzącą i klęczącą.

Jeśli z jakichś powodów nie można siedzieć lub klęczeć to trzeba stać.

Niestety bardzo często wierni krępują się przyjąć inną postawę niż całe otoczenie i przez to są udawane postawy np.: kucanie. Każdy powinien rozumieć, że jeśli jest mokro, lub brudno tam gdzie stoimy to wiernym trudno klękać i trzeba stać – nikt nie powinien się temu dziwić.

Jeśli ktoś ubrał się tak jak na spacer randkowy i ma takie ubranie że trudno klęknąć bo szwy pękają, to także krępuje się klęknąć, ale naprawdę nie ma sensu udawać że mieścimy się w tłumie kucając, tylko trzeba normalnie stanąć. Nikt nas nie będzie pytał dlaczego, z jakiego powodu – to jest sprawa pomiędzy Tobą a Panem Bogiem. Co do ubrania to oczywiście wybierając się na Mszę Św. naprawdę  nie trudno przewidzieć, że trzeba będzie uklęknąć. W liturgii nie wolno kucać bo kucanie jest obłudą wobec Pana Boga.

 

2. W czasie Mszy Św. kapłan kilka razy odmawia lub śpiewa z rozłożonymi rękami uroczystą modlitwę do Boga w imieniu całej wspólnoty – wtedy wszyscy wierni powinni modlić się w postawie stojącej.

Tu chciałem zwrócić uwagę na 4 miejsca w których mieliśmy zwyczaj klęczeć a trzeba stać zgodnie z ogólnymi zasadami Kościoła:

Początek modlitwy eucharystycznej – po „Święty Święty” aż do wyciągnięcia rąk nad chlebem i winem stoimy,

Od wyciągnięcia rąk klęczymy do wyznania „tajemnicy wiary” potem wstajemy,

Oracja po Komunii Św. i błogosławieństwo końcowe stoimy, siadamy tylko na ogłoszenia parafialne.

Oczywiście z początku może się mylić, ale prosimy patrzeć na nasze podpowiedzi gestami i zapamiętać ten gest podniesionych rąk kapłana  - jak podniesione to stoimy.

Więcej szczegółów co do naszych postaw na Mszy Św. jest na naszej stronie internetowej. Warto się zapoznać.