Uwagi do liturgii parafialnej

Kwi 13 2013

UWAGI DO LITURGII PARAFIALNEJ

W naszym życiu parafialnym mamy wiele przyzwyczajeń. Większość pomaga nam w życiu, ale  niektóre warto poprawiać, dlatego chciałbym dziś zwrócić uwagę na właściwe postawy w liturgii.

1.      W liturgii przyjmuje się zasadniczo trzy postawy: stojącą, siedzącą i klęczącą.

Jeśli z jakichś powodów nie można siedzieć lub klęczeć to trzeba stać.

Niestety bardzo często wierni krępują się przyjąć inną postawę niż całe otoczenie i przez to są udawane postawy np.: kucanie. Każdy powinien rozumieć, że jeśli jest mokro, lub brudno tam gdzie stoimy to wiernym trudno klękać i trzeba stać – nikt nie powinien się temu dziwić.

Jeśli ktoś ubrał się tak jak na spacer randkowy i ma takie ubranie że trudno klęknąć bo szwy pękają, to także krępuje się klęknąć, ale naprawdę nie ma sensu udawać że mieścimy się w tłumie kucając, tylko trzeba normalnie stanąć. Nikt nas nie będzie pytał dlaczego, z jakiego powodu – to jest sprawa pomiędzy Tobą a Panem Bogiem. Co do ubrania to oczywiście wybierając się na Mszę Św. naprawdę  nie trudno przewidzieć, że trzeba będzie uklęknąć. W liturgii nie wolno kucać bo kucanie jest obłudą wobec Pana Boga.

2. W czasie Mszy Św. kapłan kilka razy odmawia lub śpiewa z rozłożonymi rękami uroczystą modlitwę do Boga w imieniu całej wspólnoty – wtedy wszyscy wierni powinni modlić się w postawie stojącej.

Tu chciałem zwrócić uwagę na 4 miejsca w których mieliśmy zwyczaj klęczeć a trzeba stać zgodnie z ogólnymi zasadami Kościoła:

Początek modlitwy eucharystycznej – po „Święty Święty” aż do wyciągnięcia rąk nad chlebem i winem stoimy,

Od wyciągnięcia rąk klęczymy do wyznania „tajemnicy wiary” potem wstajemy,

Oracja po Komunii Św. i błogosławieństwo końcowe stoimy, siadamy tylko na ogłoszenia parafialne.

Oczywiście z początku może się mylić, ale prosimy patrzeć na nasze podpowiedzi gestami i zapamiętać ten gest podniesionych rąk kapłana  - jak podniesione to stoimy.

Więcej szczegółów co do naszych postaw na Mszy Św. jest na naszej stronie internetowej. Warto się zapoznać.